Medycyna Rodzinna Wejherowo
PARTER
 
 
 
   
Żywienie dzieci
Program szczepień ochronnych
Rozwój dziecka
Pielęgnacja dziecka

 

   
 

Dziecko od urodzenia wymaga troskliwej pielęgnacji. Skóra noworodka jest bardzo delikatna i wrażliwa, a tym samym podatna na zakażenia i alergie.

 

Kąpiel Dziecko kąpiemy raz dziennie, dodając do wody atestowane kosmetyki dla dzieci

 

Pielęgnacja skóry Całą skórę możemy posmarować oliwką, ale lepiej posmarować kremami obojętnymi, np. Diprobasa, Cutibasa, Clobasa, itp. Pieluszki jednorazowe należy CZĘSTO zmieniać, gdyż pomimo zapewnień producentów, skóra pod nimi jest wilgotna, a przez to łatwo dochodzi do jej maceracji, a następnie nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych. Przy każdej zmianie pieluszki, trzeba pupę dziecka umyć wodą z mydłem i dokładnie osuszyć. Nie powinno się stosować chusteczek jednorazowych na co dzień (tylko wyjątkowe sytuacje, gdzie dostęp do wody jest ograniczony, np. podróż), gdyż olejki oraz substancje zapachowe i konserwujące działają drażniąco na delikatną skórę powodując stan zapalny i odczyny alergiczne.

 

Policzki Po kąpieli najlepiej zastosować kremy obojętne j.w. Gdy mocno świeci słońce przed wyjściem na podwórko, należy buźkę dziecka Posmarować kremami z filtrami UV ok. 40 – 60. Przed wyjściem na mróz należy Posmarować buźkę kremami ochronnymi.

 

Nosek Do czyszczenia należy użyć soli fizjologicznej lub soli morskiej w kroplach bądź sprayu. Czyszczenie gruszką powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach , po konsultacji z lekarzem, gdyż nieprawidłowe postępowanie może uszkodzić delikatną śluzówkę nosa i wywołać stan zapalny.

 

Uszy Czyścimy tylko okolice małżowiny usznej.

 

Problemy jakie najczęściej nękają nasze maluchy.

 

Ciemieniucha (łuska na główce) Należy natłuszczać oliwką i wyczesywać szczoteczką do włosów dla dzieci. Gdy na główce tworzy się gruba skorupa, warto poprosić o pomoc swojego lekarza.

 

„Wysypka” na policzkach 2 – 3 razy dziennie warto posmarować policzki w takiej sytuacji kremami obojętnymi jak przy pielęgnacji zdrowej skóry lub maścią chłodzącą. W razie braku poprawy, powinni Państwo wybrać się z dzieckiem do lekarza, żeby wspólnie znaleźć przyczynę zmian skórnych. Nie każda wysypka na twarzy jest skaza białkową. Nigdy nie stosuj kremów i maści sterydowych, jeśli lekarz wyraźnie tego nie zaleci!

 

Pleśniawki Jest to biały nalot na śluzówkach jamy ustnej i języku. Często rodzice mylą Zalegające w buźce mleczko z pleśniawkami. Warto wtedy spróbować Delikatnie zetrzeć pieluszką tetrową ten nalot – mleko ściera się bez śladu. Jeżeli u dziecka pojawiły się już pleśniawki, można zastosować Aphtin lub ścierać je Vitaminą C. Jeśli pomimo leczenia po 3 – 4 dniach nie ma poprawy należy zgłosić się do lekarza.

 

Potówki To drobne grudki, które powstały w wyniku spocenia się dziecka. Należy je zasuszyć (np. spirytusem), a dziecko lżej ubierać.

 

Pępek Zanim odpadnie pępowina i później, jeśli pępek nie jest suchy, należy stosować Gencjanę na spirytusie lub 40% alkohol. Pępowinę należy odchylić i najlepiej za pomocą nasączonego w gencjanie patyczka do uszu, dotrzeć do wszystkich wilgotnych miejsc wokół pępowiny. Jeśli po kilku dniach od odpadnięcia pępowiny z pępka wydobywa się jakakolwiek wydzielina lub jest nieprzyjemny zapach, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

 

Zmiany na skórze pośladków i okolic krocza Skórę trzeba kilka razy dziennie umyć wodą z mydłem i DOKŁADNIE osuszyć przykładając ręcznik, a nie trąc. Następnie zmiany posmarować kremem (nie maścią) Linomag. Jeśli nie będzie poprawy po 3 dniach, zapraszamy Państwa do pokazania dziecka swojemu lekarzowi.

 

Paznokcie Obcinać na krótko, ale tak żeby nie uszkodzić skóry i na prosto. Jest to szczególnie ważne przy paznokciach z tendencja do wrastania. Gdy paznokieć wrasta, a przy nim tworzy się obrzęk i zaczerwienienie, należy udać się do lekarza.