Medycyna Rodzinna Wejherowo
PARTER
 
 
 
   
Żywienie dzieci
Program szczepień ochronnych
Rozwój dziecka
Pielęgnacja dziecka

 

   

Co jada mały człowiek nim
skończy pierwszy rok życia ?

Mleko mamy

Kiedy pojawia się w naszym domu nowa, malutka istotka, najlepszym pokarmem dla niej jest oczywiście mleko mamy i nic go nie zastąpi. Pokarm ten jest najlepiej dostosowany do potrzeb noworodków i dostarcza wszystko, co pomoże się maluchowi prawidłowo rozwijać. Proporcje różnych składników w mleku kobiecym są takie, jakich w danej chwili swojego rozwoju dziecko potrzebuje. Skład mleka zmienia się z czasem. Zatem zupełnie inne jest mleko po porodzie (nie najładniej określane siarą), które zawiera dużo białka (w tym bardzo dużo białek ochronnych, a mniej tłuszczów i węglowodanów) i jest akurat dostosowane do niedojrzałego przewodu pokarmowego dziecka, a zupełnie inny ma skład mleko 3, 6 czy 12 miesięcy po porodzie. Pamiętajmy, że wraz z mlekiem dziecko dostaje nie tylko składniki pokarmowe, ale tez gotowe substancje i komórki, które zwiększają odporność i pozwalają mu bronić się przed zachorowaniem.

Ze względu na to, że mleko kobiece jest najlepszym pokarmem dla nowonarodzonego dziecka, zachęcamy wszystkie mamy, aby karmiły piersią swoje maluchy, a tatusiów, aby dzielnie wspierali panie w tym trudnym zadaniu.

Karmienie piersią jest zalecane do 12 miesiąca życia, ale oczywiście można karmić dłużej, za to nie powinno się zaprzestawać karmienia w pierwszym półroczu życia dziecka

Mleko sztuczne

Mleko modyfikowane, czyli mleko krowie, specjalnie preparowane, oczyszczone i wzbogacone w pewne składniki odżywcze, powinno być stosowane tylko wtedy, gdy karmienie piersią jest niemożliwe. Do czwartego miesiąca używa się mleko oznaczone numerem 1, od piątego miesiąca mleko oznaczone numerem 2, a po dwunastym miesiącu życia – oznaczone numerem 3.

Kalendarz żywienia

1 – 4 wyłącznie mleko kobiece miesiąc życia - karmienie sztuczne – mleko oznaczone nr 1 (tzw. mieszanki początkowe)
5 m.ż. marchew, ziemniaki, jabłka, maliny, ryż, kukurydza. Stopniowo można wprowadzić także żurawiny, agrest, jagody, porzeczki, buraczki, dynię, kabaczek

 

Zawsze wprowadzamy jeden pokarm, zaczynając od małej ilości, np. 1-2 łyżeczki i obserwujemy dziecko. Jeśli nasza pociecha czuje się dobrze możemy następnego dnia dać jej trochę więcej. Powinniśmy nowe produkty wprowadzać w odstępie minimum tygodnia.

 

6 m.ż. królik, indyk, kurczak, jagnię, wieprzowina (nie cielęcina, ani wołowina, które silnie alergizują!), banan
7 m.ż. pół żółtka co drugi dzień (np. w postaci budyniu na bazie mieszanki modyfikowanej)
8 m.ż. groszek zielony, pietruszka, por
9 m.ż. biszkopty bezglutenowe, brzoskwinie, wiśnie, gruszki, śliwki, morele
10 m.ż. kalafior, kasze, makarony, chleb, bułki Uwaga ! jest to najwcześniejszy moment, kiedy możemy dać dziecku produkty zbożowe (z pszenicy, żyta, owsa, jęczmienia). Wcześniej nie powinno dostawać biszkoptów, ciasteczek, ani chleba nawet do ssania, gdyż może to spowodować groźną chorobę – nietolerancję glutenu (tzw. celiakia, choroba trzewna).
11-12 m.ż. całe jaja, ser biały i homogenizowany, jogurt naturalny, kefir (żadne smakowe)
po 1 r.ż. ryby, miód Cytrusy (mandarynki, pomarańcze itp.) należy wprowadzać jak NAJPÓŹNIEJ. Pamiętaj, że dziecko powinno mieć dietę lekkostrawną, z małą ilością słodyczy chipsów, itp.

Ile jada noworodek i niemowlę ?

Wszystko zależy oczywiście od naszego dziecka. Poniżej podajemy tylko orientacyjne wielkości i ilości posiłków, więc nie polecamy rodzicom ścisłego trzymania się reguł. Najważniejsze jest, żeby nasze dziecko było zadowolone, zdrowe i dobrze się rozwijało.

Przy karmieniu piersią nie trzeba dziecka dopajać herbatkami , natomiast przy karmieniu sztucznym wskazane jest podawanie dodatkowych płynów w niewielkiej ilości.

Karmienie piersią – karmimy dziecko na tzw. „żądanie”, czyli tyle razy i tak dużo jak dziecko chce. Im dziecko jest starsze, tym rzadziej będzie jadło mleko a częściej inne produkty wg takiego samego schematu, jak przy karmieniu sztucznym.

Karmienie sztuczne

 

1 m.ż. 90 – 110 ml na porcję ok. 7 razy dziennie
2 m.ż. 6 x 110 – 130 ml mleka początkowego
3 m.ż. 6 x 150 ml mleka początkowego
4 m.ż. 6 x 150 ml mleka początkowego + soki owocowe do 30 ml jabłko skrobane 50 g
5 m.ż. 5 x 180 ml (4 x 180 ml mleka następnego + 1 x zupa jarzynowa) zupa jarzynowa (20 ml zupy + 160 ml mleka) soki 60 ml owoce 100 g
6 m.ż. 5 x 180 ml (4 x 180 ml mleka następnego + 1 x zupa (papka)jarzynowa) 140 ml soku przeciery owocowe
7 m.ż. 2 x 180 ml mieszanki modyfikowanej 1 x 180 ml kaszki na mleku modyfikowanym (ryżowa lub kukurydziana) 1 x 200 ml zupy jarzynowej 150 g – soki, kisiele, przeciery
8 m.ż. 2 x 180 ml mieszanki modyfikowanej 1 x 180 ml kaszki 1 x 200 ml zupy kisiele, przeciery owocowe, itp.
9 m.ż. 2 x 200 ml kaszki z dodatkiem owoców 2 x 200 ml zupy jarzynowej kisiele, chrupki, owoce, soki, biszkopty bezglutenowe
10 m.ż. tak jak w p miesiącu, ale można w niewielkich ilościach wprowadzić produkty z glutenem
11-12 m.ż. 4 – 5 posiłków po ok.220ml, wprowadzając kolejne potrawy wg kalendarza żywienia